‪Google+‬‏

תפקידם של בעלי מקצוע באדריכלות בתים פרטיים

N36אדריכל - באדריכלות בתים פרטיים, האדריכל מתכנן את המבנה על פי הצרכים, הרצונות, החלומות והתקציב של הלקוח יחד עם זאת כפוף לחוק התכנון והבניה ולתב"ע המקומית. האדריכל הוא עורך הבקשה להיתר בניה, מספק תכניות עבודה לביצוע האדריכל יכול להיות גם מעצב הפנים של המבנה תלוי בסיכום מראש עם הלקוח. האדריכל מגיע לפיקוח עליון בשלבים קריטיים בזמן בניית השלד ובסוף חותם על טופס איכלוס (טופס 4) המאשר שהבית נבנה בדיוק על פי היתר הבניה.

 

מהנדס - מהנדס הבניין הוא מתכנן השלד, מקבל את התכנית מהאדריכל ועל פי התכנית האדריכלית מתכנן את הרצפות, תקרות, עמודים וקורות. המהנדס מגיש לראשות הצהרת מהנדס וחשובים סטטיים לברזל ובטון ונותן לקבלן תכניות קונסטרוקציה לביצוע. לפני כל יציקת בטון המהנדס מגיע ובודק את תשתית הברזל ביציקה ומוודא שאכן הונחה בהתאם לתכניות הקונסטרוקציה.

 

מעצב פנים - יש פעמים שהאדריכל הוא גם מעצב הפנים ויש מצבים בהם בוחר הלקוח לשלב מעצב פנים בנפרד. לידיעתכם לא כל מעצב פנים מתאים לכל פרוייקט, תלוי זמן ההכשרה שעבר ישנם מעצבים שהתמחו רק ב"סטיילינג" והם יוכלו לסייע בבחירת צבעים, בדים והעמדת ריהוט כללית. יש כאלה שהתמחו בתכנון מטבחים ולצורך תכנון המטבח ניתן להיעזר בשרותם וישנם מעצבים שהתמחו במסגרות ארוכות טווח ואלה יוכלו ללוות את כל תהליך גמר הבניה וזה יכלול תכניות עיצוב תאורה, גבס, נגרות, פריסות קירות, בחירת חומרים וכו'.
כאשר האדריכל הוא גם מעצב הפנים, בדרך כלל באדריכלות בתים פרטיים, יש בהכשרתו את כל הידע הנדרש לצורך הכנת כל סט התכניות לעיצוב פנים ויתרונו הוא שליווה את התהליך כבר בראשיתו ויכול לשלב את עיצוב הפנים כבר בראשית תהליך התכנון דבר שמשפיע ישירות על התקציב וחוסך עלויות מיותרות של שינויים.

 

מודד - תפקידו של המודד הוא לערוך מספר מדידות:
- לפני התכנון למדוד את המגרש מבחינת גבולותיו, הגבהים של המגרש לסמן כל אלמנט הנמצא על המגרש ובסביבתו הקרובה.
- לפני תחילת הבניה לסמן את גובה ה-0.0 של המבנה ואת מיקום קווי הבניה על מנת שידע הקבלן בדיוק היכן למקם את הבנה.
- אחרי יציקת הרצפה הראשונה מגיע המודד ובודק האם אכן יצקו את הרצפה במקום ובגובה הנכון.

 

מנהל פרויקט - במידה ושכרתם מנהל פרויקט תפקידו ראשית ללמוד את התכניות,להוציא את תכניות העבודה למכרז בין קבלנים, בעלי מקצוע, לסגור הסכמים, זמני עבודה, מועדי תשלום, לתאם שילוב עבודה בין בעלי המקצוע.

 

מפקח בניה - תפקידו של המפקח לוודא שהבית נבנה בדיוק לפי התכניות, שאיכות העבודה מתבצעת כמו שצריך. המפקח צריך להגיע כל יום ולשים לב לנקודות כשל בבניה, נקודות אלה אם אינם מבוצעות כהלכה לא תמיד ניתן לתקן בשלב מאוחר יותר. מפקח יודע בדיוק מה הן נקודות התורפה ובזמן הביצוע כבר ידרוש לתקנם ובכך ימנע עוגמת נפש והפסדים בעתיד.

 

 

קבלן - יש אפשרות לסגור עם קבלן מפתח וכמשמעו כן הוא - קבלן שהוא מביא את כל בעלי המקצוע, הוא בונה את השלד וגם אחראי לכל עבודות הגמר. היתרון הוא שהלקוח לא צריך לדאוג לשום דבר, הקבלן דואג לתאום בין בעלי המקצוע, הוא אחראי לעבודתם והלקוח פונה בכל דרישה רק לקבלן. החיסרון - בד"כ עלות קבלן מפתח יותר גבוהה. 
אפשרות נוספת היא לסגור עם קבלן שלד ואח"כ להביא כל בעל מקצוע בנפרד באופציה הזו היתרון הוא שהלקוח יכול לבחור בעצמו את בעלי המקצוע, יש חסכון בעלויות אך החיסרון הוא שעבודת התאום עוברת ללקוח/או למנהל הפרויקט. דבר נוסף, תמיד בעלי מקצוע יכולים "להפיל" אחריות על תקלות על אחרים כאשר קבלן מפתח אחראי על כולם.

 

מנהל עבודה - מנהל העבודה נמצא באתר במהלך כל הפרויקט,מוודא שהעבודה מתבצעת בהתאם להנחיות המפקח ובהתאם לתכנון, דואג לשמירה על כללי הבטיחות באתר הבניה, ודואג לתיאום העבודה בין בעלי המקצוע השונים.

 

יועצים- ככל שהפרויקט יותר נרחב כך יש צורך ביותר יועצים.היועצים שותפים לתהליך כבר בשלב הכנת תכניות העבודה ולעיתים אף בשלב התכנון המוקדם. בכל שלב של אדריכלות בתים פרטיים, האדריכל יעדכן אתכם מתי יש צורך ביועץ. בשלב התכניות המוקדם כבר יהיה צורך במהנדס אינסטלציה אשר יקבל מהאדריכל תכנית עם מיקום נקודות מים ולתכנית זו הוא יכין תכנית סניטרית מפורטת, כנ"ל לגבי יועץ שחרור עשן יועץ מיזוג, חשמל חכם, אדריכל נוף וכו'..

מתעניינים וחושבים על הבית המיוחד שלכם? השאירו פרטיכם כאן ואצור עמכם קשר בהקדם

‪Google+‬‏